Konkurs architektoniczny „24-godzinny Zegar Słoneczny”

Jesteś architektem, designerem lub inżynierem, a może fanem astronomii? Twoi znajomi potrafią projektować, a Ty znasz się na ciałach niebieskich?
Skonstruuj unikatową rzeźbę – zegar słoneczny działający nocą!

Fundacja TworzyMY Kraków zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na projekt „24-godzinnego Zegara Słonecznego”.

Zadaniem uczestników jest przygotowanie autorskiego projektu małej bądź średniej formy architektonicznej. Obiekt ma stanowić wyobrażenie autora/autorów na temat „Zegara Słonecznego” – instalacji nie związanej na stałe z gruntem, mającej dowolny kształt. Pomysł powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektonicznego i łączyć w sobie elementy sztuki nowoczesnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Mechanizm zegara ma obejmować:

  • działanie w systemie całodobowym (wskazywać czas po zmierzchu),
  • symulację ruchu Słońca po ekliptyce,
  • wskazanie czasu słonecznego i strefowego.

Zwycięski projekt zostanie zbudowany przez Fundację i będzie eksponowany u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Jako rzeźba mobilna (należy uwzględnić łatwy demontaż jej elementów) będzie prezentowana w prestiżowych miejscach największych polskich miast.

Z uwagi na interdyscyplinarny charakter konkursu, swoje projekty mogą wysyłać zarówno zespoły wieloosobowe, jaki i samodzielni uczestnicy. Jedynym kryterium jest umiejętność przygotowania projektu zgodnego z wytycznymi.

Nagroda główna to 15 000 zł. Łączna pula nagród wynosi 25 000 zł.

Termin nadsyłania prac upływa 14.03.2021 r. (wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na stronie www. Organizatora).

W jury zasiadają wybitni specjaliści z dziedziny sztuki, astronomii i architektury. Prace oceniać będą m.in.: dr hab. Ewa Janus, prof. ASP, popularyzator astronomii Radosław Kosarzycki, Dziekan prof. dr hab. Zbigniew Zembaty, architekt Stanisław Deńko, Plastyk Miasta Krakowa Agnieszka Łakoma oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.

POLECANE

Na zdjęciu widoczny jest kompleks budynków Wydziału Budownictwa i Architektury, z lotu ptaka. Na pierwszym planie znajduje się budynek z czerwonym dachem, który ma tradycyjną architekturę z wieloma spadzistymi dachami. Obok niego znajduje się nowoczesny budynek o szarej elewacji z płaskim dachem. W tle widać więcej budynków oraz drzewa. W prawym górnym rogu zdjęcia znajduje się logo z napisem "WBIA".

Przewodnik dla studentów I roku

Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z prezentacją „Przewodnik dla studentów I roku”, zamieszczoną poniżej. W prezentacji zamieszczony jest link do testu pod kątem dysleksji. Prosimy o wypełnienie tego testu.

WAŻNE

Strusoft na Politechnice Opolskiej!

W przyszłym tygodniu będziemy u nas gościć przedstawicieli firmy StruSoft. We wtorek (18.03.25) będzie szkolenie dla studentów o godzinie 14.00 w KS-103, a w środę (19.03.25) o 10.30 w sali KS-G spotkanie dla…

FEM-Design

Wersja studencka FEM-Design (firmy StruSoft) umożliwia studentom bezpłatny i pełny dostęp do oprogramowania bez ograniczeń w analizie i wymiarowaniu konstrukcji.

Podobne wpisy