Nowoczesne kształcenie, rozwój kariery naukowej i współpraca z biznesem – to główne tematy Zjazdu Dziekanów Kierunku Budownictwo, który odbywa się na Politechnice Opolskiej. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli uczelni technicznych z całej Polski oraz partnerów branżowych.
– To duży zaszczyt gościć dziekanów wydziałów budownictwa z całej Polski. Budownictwo ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju państwa i gospodarki, dlatego tak ważna jest współpraca środowiska akademickiego w zakresie dydaktyki i badań naukowych. Dziekani wspólnie wypracowują nowoczesne modele kształcenia, dostosowane do współczesnych potrzeb rynku pracy. Rozmawiamy także o osiągnięciach naukowych oraz współpracy z firmami z branży – podkreśla dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia Politechniki Opolskiej.
W trzydniowym wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele 25 ośrodków akademickich z całego kraju. Jak zaznacza prof. Andrzej Marynowicz, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, organizacja zjazdu ma dla uczelni szczególne znaczenie.
– Po raz pierwszy od 11 lat mamy okazję gościć przedstawicieli tego środowiska akademickiego na Politechnice Opolskiej. Program zjazdu koncentruje się wokół trzech filarów działalności uczelni: dydaktyki, nauki oraz szeroko rozumianej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówi prof. Andrzej Marynowicz.
Jednym z elementów programu były warsztaty dotyczące postępowań awansowych w nauce. – Podczas spotkania mówiłem o przygotowaniu wniosków habilitacyjnych i profesorskich. Obowiązujące przepisy wciąż budzą wiele wątpliwości zarówno wśród wnioskodawców, jak i recenzentów. Takie szkolenia prowadziłem już na kilku uczelniach, a zjazd na Politechnice Opolskiej stał się kolejną okazją do dyskusji na ten temat – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Piotr Woyciechowski z Politechniki Warszawskiej, członek II Zespołu Rady Doskonałości Naukowej.
W wydarzeniu uczestniczą również przedstawiciele branży budowlanej, od lat współpracujący z uczelniami technicznymi. – Co roku jesteśmy partnerem Zjazdu Dziekanów, dlatego również tym razem jesteśmy obecni na Politechnice Opolskiej. Współpracujemy ze wszystkimi uczelniami technicznymi w kraju, realizując m.in. program praktyk, w ramach którego każdego roku zatrudniamy ponad 300 studentów budownictwa. Z Politechniką Opolską współpracujemy od lat, organizując dla studentów wizyty na budowach oraz uczestnicząc w targach pracy. Chcemy pokazywać młodym ludziom możliwości rozwoju kariery w branży budowlanej – mówi Jakub Kulesza z firmy Budimex.






