Zjazd Dziekanów Kierunku Budownictwo na Politechnice Opolskiej

Nowoczesne kształcenie, rozwój kariery naukowej i współpraca z biznesem – to główne tematy Zjazdu Dziekanów Kierunku Budownictwo, który odbywa się na Politechnice Opolskiej. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli uczelni technicznych z całej Polski oraz partnerów branżowych.

To duży zaszczyt gościć dziekanów wydziałów budownictwa z całej Polski. Budownictwo ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju państwa i gospodarki, dlatego tak ważna jest współpraca środowiska akademickiego w zakresie dydaktyki i badań naukowych. Dziekani wspólnie wypracowują nowoczesne modele kształcenia, dostosowane do współczesnych potrzeb rynku pracy. Rozmawiamy także o osiągnięciach naukowych oraz współpracy z firmami z branży – podkreśla dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia Politechniki Opolskiej.

W trzydniowym wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele 25 ośrodków akademickich z całego kraju. Jak zaznacza prof. Andrzej Marynowicz, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, organizacja zjazdu ma dla uczelni szczególne znaczenie.

Po raz pierwszy od 11 lat mamy okazję gościć przedstawicieli tego środowiska akademickiego na Politechnice Opolskiej. Program zjazdu koncentruje się wokół trzech filarów działalności uczelni: dydaktyki, nauki oraz szeroko rozumianej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówi prof. Andrzej Marynowicz.

Jednym z elementów programu były warsztaty dotyczące postępowań awansowych w nauce. – Podczas spotkania mówiłem o przygotowaniu wniosków habilitacyjnych i profesorskich. Obowiązujące przepisy wciąż budzą wiele wątpliwości zarówno wśród wnioskodawców, jak i recenzentów. Takie szkolenia prowadziłem już na kilku uczelniach, a zjazd na Politechnice Opolskiej stał się kolejną okazją do dyskusji na ten temat – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Piotr Woyciechowski z Politechniki Warszawskiej, członek II Zespołu Rady Doskonałości Naukowej.

W wydarzeniu uczestniczą również przedstawiciele branży budowlanej, od lat współpracujący z uczelniami technicznymi. – Co roku jesteśmy partnerem Zjazdu Dziekanów, dlatego również tym razem jesteśmy obecni na Politechnice Opolskiej. Współpracujemy ze wszystkimi uczelniami technicznymi w kraju, realizując m.in. program praktyk, w ramach którego każdego roku zatrudniamy ponad 300 studentów budownictwa. Z Politechniką Opolską współpracujemy od lat, organizując dla studentów wizyty na budowach oraz uczestnicząc w targach pracy. Chcemy pokazywać młodym ludziom możliwości rozwoju kariery w branży budowlanej – mówi Jakub Kulesza z firmy Budimex.

POLECANE

Na zdjęciu widoczny jest kompleks budynków Wydziału Budownictwa i Architektury, z lotu ptaka. Na pierwszym planie znajduje się budynek z czerwonym dachem, który ma tradycyjną architekturę z wieloma spadzistymi dachami. Obok niego znajduje się nowoczesny budynek o szarej elewacji z płaskim dachem. W tle widać więcej budynków oraz drzewa. W prawym górnym rogu zdjęcia znajduje się logo z napisem "WBIA".

Przewodnik dla studentów I roku

Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z prezentacją „Przewodnik dla studentów I roku” i prezentacją Centrum Dostępności i Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebamij. W prezentacji zamieszczony jest link…

Na zdjęciu widoczny jest kompleks budynków Wydziału Budownictwa i Architektury, z lotu ptaka. Na pierwszym planie znajduje się budynek z czerwonym dachem, który ma tradycyjną architekturę z wieloma spadzistymi dachami. Obok niego znajduje się nowoczesny budynek o szarej elewacji z płaskim dachem. W tle widać więcej budynków oraz drzewa. W prawym górnym rogu zdjęcia znajduje się logo z napisem "WBIA".

Przewodnik dla studentów I roku

Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z prezentacją „Przewodnik dla studentów I roku”, zamieszczoną poniżej. W prezentacji zamieszczony jest link do testu pod kątem dysleksji. Prosimy o wypełnienie tego testu.

WAŻNE

Konkurs fotograficzny – edycja 4!

CO MAM ZROBIĆ? Pod opieką wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego Szkoły, którą reprezentujesz, wykonaj kreatywną fotografię, przedstawiającą miejsce w Twojej szkole…

Podobne wpisy

Odszedł prof. Edward Małek

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 19 lutego 2026 r. zmarł śp. Prof. Edward Małek, długoletni pracownik Katedry Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.